Z uwagi na swoje walory turystyczno-krajoznawcze woj. białostockie stanowi jeden z bardziej atrakcyjnych obszarów kraju. Składa się na to szereg czynników, z których na pierwszym miejscu wymienić należy obfitość terenów leśnych, w tym dwie puszcze: Białowieską i Knyszyńską. Lasy przedstawiają bowiem nie tylko ogromną wartość gospodarczą, lecz także wdzięczne tworzywo dla malarzy, rzeźbiarzy i fotografików, a ze względu na swoje właściwości rekreacyjne cieszą się szczególnym zainteresowaniem turystów.
Puszcza Białowieska posiadająca najlepiej zachowane na Niżu Europejskim fragmenty zbliżone do lasów pierwotnych, jest obiektem zainteresowań naukowców z wielu krajów, a także wielkim laboratorium przyrody. Występuje tutaj bogate zróżnicowanie drzew i siedlisk, przy czym stosunkowo wysoki jest średni wiek drzew. W puszczy żyje około 11.000 gatunków zwierząt, w tym 200 chronionych. Spośród około 56 gatunków ssaków wyróżnia się „król puszczy”-żubr. Obecnie ponad 300 tych potężnych zwierząt żyje na wolności. Ptaków jest 228 gatunków, gadów tylko 7 gatunków, 12 gatunków płazów i 24 gatunki ryb. Na terenie puszczy zarejestrowano ponad 600 pomników przyrody.
Niezwykle bogaty jest świat roślinny. Około 40% wszystkich zespołów roślinnych Polski występuje w Puszczy Białowieskiej. Dla wielu z nich puszcza jest granicą zasięgu występowania. Spośród różnorodnych roślin w puszczy rośnie 900 gatunków roślin naczyniowych oraz 1000 gatunków grzybów. Najbardziej eksponowanym fragmentem puszczy jest Rezerwat Ścisły BPN. Ruch turystyczny na terenie puszczy koncentruje się w Białowieży, Hajnówce, Narewce. W granicach Polski znajduje się zach. część puszczy o pow. 58 tys. ha.
Puszcza Knyszyńska to duży kompleks leśny, rozciągający się na pn. wschód od Białegostoku. Zajmuje 900 km2. Jest to część dawnej puszczy zwanej Grodzieńską, której poszczególne fragmenty od pobliskich miejscowości nazywano puszczami: Malawicką, Odelską, Supraśl-ską, Błudowską. Puszcza nieomal przylega do granic miasta Białegostoku, a także Zabłudowa, Supraśla, Knyszyna, znajduje się w pobliżu Wasilkowa i Sokółki. Drzewostan puszczy składa się przeważnie z sosny i świerka 70% , a także brzozy, dębu, olszy, grabu, osiki, jesionu. Najbardziej okazałe sosny dochodzą do 40 m wysokości a świerki nawet do 50 m. Puszcza Knyszyńska stanowi dogodny teren wypraw turystycznych, przy czym ruch turystyczny koncentruje się w Wasilkowie, Supraślu, Sokółce.
Oprócz lasów wykorzystywane są również dla wypoczynku płynące przez teren województwa białostockiego rzeki. Poza kąpieliskami, terenami rekreacyjnymi, plażami, istnieją tutaj duże możliwości rozwoju wędkarstwa, organizowane są również bardzo atrakcyjne spływy kajakowe. Miejscowości położone nad rzekami posiadają znaczne walory krajobrazowe oraz turystyczne. Do nich należy zaliczyć region nadbużański z pięknie położonymi na prawym wysokim brzegu Bugu — Mielnikiem i Drohiczynem, dolinę rzeki Supraśl z miastem Supraślem, Tykocin nad Narwią i in. Gruba i trwała pokrywa śnieżna oraz deniwelacje terenu dochodzące do około 80 m, umożliwiają uprawianie narciarstwa nizinnego Supraśl, Królowy Most, Mielnik .
W wielu miejscowościach woj. białostockiego są cenne zabytki dawnego budownictwa. Słynne są z nich takie miejscowości jak: Drohiczyn, Supraśl, Siemiatycze, Tykocin, Bielsk Podlaski, Choroszcz i in. Również w Białymstoku znajduje się kilka ciekawych obiektów zabytkowych.
Do tego należy dodać, że mimo postępującego procesu uprzemysłowienia woj. białostockie zachowało czyste powietrze i stosunkowo dużo czystych wód.
Dostępność komunikacyjna woj. białostockiego jest dobra. Białystok położony jest na przecięciu wielu ważnych linii kolejowych i dróg kołowych. Tędy przebiega międzynarodowa linia kolejowa Leningrad-Berlin. Inna linia biegnąca z Warszawy na Pojezierze Suwalsko–Augustowskie przechodzi również przez Białystok. Spośród dróg kołowych należy wymienić biegnącą z zachodu na wschód szosę E-12